Evelien van Dolderen is manager bedrijfsbureau bij MKBTR (spreek uit: MK beter), gevestigd in Ede. MKBTR helpt MKB-ondernemers en zzp’ers bij het topfit worden van hun onderneming, o.a. door het verbeteren van hun strategie en bedrijfsvoering. Na de module Strategisch Management van Bedrijfskunde Opleiding Utrecht (BKOU) werd zij gevraagd een strategiesessie van haar bureau voor te bereiden. Hieronder lees je haar verhaal.
Waarom een strategiesessie nodig was
“MKBTR heeft onlangs een tweede vestiging geopend. Gezien ons succes een logische stap, maar ook een stap die dwingt tot nadenken over het vervolg. Willen we een landelijk kantorennet opbouwen, of blijft het hierbij? Hoe gaan we de groei managen en toch onze waardes bewaken? Hoe organiseren we het allemaal praktisch en zorgen we ervoor dat het leuk blijft om bij en met ons te werken? Allemaal vragen waarvoor het loont om het bekende ‘dagje op de hei’ te organiseren.”
Voorbereiding met hulp van de opleiding
Evelien durfde het aan om de sessie te begeleiden, dankzij de bagage uit de opleiding en de mogelijkheid om met haar docent te sparren. “Vooropgesteld: zonder de opleiding had ik dit nooit gedurfd, maar de gevolgde modules hebben me voldoende bagage gegeven om me zeker te voelen. Toen ik gevraagd werd om de sessie voor te bereiden heb ik volmondig ‘ja’ gezegd. Om de sessie goed te laten verlopen, heb ik de docent benaderd om over het programma te sparren. Ik had zelf wel de nodige ideeën vanuit de gevolgde modules en input bij mijn collega’s verzameld en wilde dat bij hem toetsen. Hij reageerde gelijk enthousiast, gaf ons tips en mij ook de bevestiging dat mijn voorstel voor het programma degelijk in elkaar zat.”
Gezamenlijke ambities als vertrekpunt
“We zijn de sessie gestart door de deelnemers, de drie partners van het bureau en het management, te vragen hun lange termijn ambities voor de organisatie te formuleren. Dat deden we in de vorm van een BHAG*. Een gewaagde aanpak, want misschien liggen de ambities mijlenver uit elkaar. Dan heb je met elkaar wel een probleem! Hoewel de uitkomsten heel verschillend waren, lukte het om de overeenkomsten te benoemen en gezamenlijke doelen te definiëren. Dat gaf ons houvast voor het maken van verdere plannen.”
Merkidentiteit en toegevoegde waarde in beeld
Tijdens de sessie werd diepgaand besproken welke waarde MKBTR levert aan klanten, medewerkers, leveranciers en de omgeving. “We hebben intensief gesproken over de toegevoegde waarde die we leveren. Niet alleen aan onze klanten, maar breder. Ook de waarde voor onze medewerkers, leveranciers en onze omgeving hebben we benoemd. We vinden dat we ook met hun belangen rekening moeten houden en vinden MVO vanzelfsprekend.
We zijn daarbij in de huid van de klant, in ons geval veelal MKB- ondernemers en vooral zzp’ers, gekropen en ons afgevraagd wat zíj nou zouden willen! Met behulp van digitale post-its hebben alle deelnemers de vraag ‘Als ondernemer wil ik…..’ voor zichzelf en voor elkaar beantwoord. Dat was erg leuk om te doen en gaf ons verrassende inzichten. Dit gaf ons weer input voor de merkidentiteit van MKBTR.
Met hulp van een marketingbureau hebben we vastgesteld dat de huidige site niet de identiteit uitstraalt die we zouden willen. Ook dat gaan we dus aanpassen.”
Inzichten vanuit het perspectief van de klant
Door in de huid van de klant te kruipen, ontdekten de deelnemers verrassende inzichten die bijdroegen aan het aanscherpen van de merkidentiteit. “Als je begint met een BHAG, dat per definitie wat abstract is, loop je dat risico. Gelukkig is er tijdens de lessen voldoende op gehamerd dat je uiteindelijk concrete, meetbare doelen moet definiëren. Dat hebben we dus ook voor de belangrijkste waardes en doelen gedaan.”
Van abstracte plannen naar concrete acties
De sessie leverde niet alleen mooie ideeën op, maar ook meetbare doelen gekoppeld aan de kernwaarden van MKBTR. “Tijdens de tweede dag hebben we gebrainstormd over groei. Groei kwam in eenieders BHAG terug. We hebben elkaar hierover bevraagd: wat verstaan we onder groei, gaat het om meer omzet of om meer verdieping? We kwamen uiteindelijk op kwalitatieve groei uit.
Voor onze belangrijkste doelgroep, MKB-ondernemers met 10-50 medewerkers, hebben we bedacht hoe we een grotere groep kunnen bedienen met een rijk en gevarieerd aanbod. Dat wordt een mix van digitale en persoonlijke diensten. Juist door nog meer in te zetten op digitalisering, houden we tijd en geld over voor persoonlijke aandacht voor onze klanten. We gaan binnenkort proefdraaien met een programma voor zzp’ers. Een uitdagende ontwikkeling!”
Impact van de sessie op rol en organisatie
De sessie leverde niet alleen strategische richting op, maar gaf Evelien ook meer verantwoordelijkheid binnen de organisatie. “Het was een geslaagde en intensieve sessie. Leuk en noodzakelijk om te doen, maar ook vermoeiend. Voor mij persoonlijk betekent dit ook dat de organisatie anders naar me is gaan kijken en me meer verantwoordelijkheid geeft. Dat geeft veel voldoening.”
Module post-hbo Strategisch Management
“Dankzij de module Strategisch Management, maar ook door de andere modules van de opleiding kan en durf ik dergelijke sessies vorm te geven. Doordat ik verschillende modellen heb leren kennen en er tijdens de lesdagen veel mee heb geoefend, kan ik ze nu toepassen in mijn eigen organisatie. De opleiding is best pittig en kost je behoorlijk wat vrije tijd. Wat het vooral heeft opgeleverd, is dat ik me bewust ben geworden van het belang van analyse. Het is makkelijk om gelijk in de oplossing te schieten, maar eerst moet je een analyse maken.”
Lees ook dit artikel over de BHAG (big, hairy audacious goal).
Meer leren over Strategisch Management? Bekijk de module of neem contact met ons op via contact@bkou.nl. Een van onze adviseurs neemt dan zo snel mogelijk contact met je op om een adviesgesprek in te plannen. In dat gesprek kijken we of de opleiding bij je past en kun je al je vragen stellen. Je kunt ook rechtstreeks een adviesgesprek aanvragen.
